PZW Człuchów  |  KONTAKT  |  LINKI 

WspółpracaBig Carp Portal carp planetpelzer crazycarp sklep karpiowy eurofishing
Członkowie CKK

karpik Prezesa
Karol Dziemiańczyk
Grzegorz
Grzegorz Berezowski
Patrol SSR
Winicjusz Białek
Łukasz
Łukasz Szeremeta
Bartek
Bartek Szmoleń
Darek
Darek Kęsik
Tomek
Tomek Kowcun
Karol
Karol Winiarski
Maciej
Maciej Wdowczyk
Piotrek
Piotrek Bartecki
Kaziu
Kazimierz Januszewski


karpiowanie

Do niedawna amatorskie poławianie karpia wędką, było traktowane jak połowy każdej innej ryby. Jednak fascynacja tym gatunkiem jak i siła przeciwnika dostarczają tyle emocji, że przyspożyło to wielu zwolenników połowu tego gatunku.
W brew pozorom stacjonarnego leniwego łowienia, karpiarstwo wymaga sporo ruchu, pracy i wysiłku fizycznego, będąc bardzo aktywną formą wędkarstwa. Uroku karpiarstwu dodaje fakt iż większą część czasu zajmują przygotowania na długo jeszcze przed wyprawą.

Osobliwość sposobów łowienia karpia i techniki stosowane aby go przechytrzyć, spowodowały, że dziś karpiarstwo postrzega się jako osobną dziedzinę wędkarstwa. Na temat połowu karpia powstają osobne publikacje prasowe, książkowe oraz wiele klubów, stowarzyszeń, portali i stron internetowych poświęconych karpiarstwu.
W raz z rozwojem technologicznym coraz częściej poławiane są okazy karpi, które przecież przez wiele lat były poza wszelkim zasięgiem. W wyniku zaistniałej sytuacji coraz częściej do głosu dochodzą hasła: ZŁÓW I WYPUŚĆ z ang. "Catch & Release", NIE ZABIJAJ z ang. "NO KILL". Hasła tego typu propagują i przestrzegają profesjonalne kluby karpiowe, oraz różnego typu zrzeszenia karpiarzy, którzy swoją pasję opierają na czerpaniu wielkiej przyjemności z możliwości zmierzenia się z godziwym i przebiegłym przeciwnikiem oraz wypoczynku w otoczeniu dzikiej przyrody. Nikt z nich nie myśli o tym, żeby złowioną rybę zabrać i zjeść tylko by zwrócić jej wolność, po to by utrzymać populację i żeby ktoś za jakiś czas znowu mógł poczuć dreszczyk emocji holując tą samą rybę, która już na pewno podrośnie o kilka kilogramów. Oczywiście w czasach obecnych karpiem zarybia się obficie wiele zbiorników wodnych, a w szczególności są to zbiorniki PZW ale jak wiemy niewiele ryb dorasta godziwych rozmiarów, a jest to spowodowane bardzo szybkim ich odławianiem przez wędkarzy, gdyż młode osobniki są mało ostrożne, bo pochodzą ze stawów hodowlanych gdzie nie jest im znane niebezpieczeństwo.
złów i wypuść
Propagując wędkarstwo karpiowe należy zawsze żyć w przeświadczeniu, że to od nas wszystkich zależy co będziemy łowić za kilka lat, czy będziemy się upajać widokiem złowionego 2 lub 3 kilogramowego karpika czy też okazałej "dwu-cyfrówki". Nie bądźmy egoistami, nie myślmy tylko o sobie wyznając zasadę "płacę to biorę", pomyślmy co będą w przyszłości łowić nasze dzieci i wnuki? Traktujmy karpiarstwo jako wspaniałą pasję, która daje wiele emocji, relaksu i wypoczynku, która jest odskocznią od życia codziennego i która nie wykorzystuje zdobywanych przez lata umiejętności na łowienie karpi w tylko i wyłącznie celach konsumpcyjnych.

Z karpiarskim pozdrowieniem
Członkowie CKK

Copyright © 2009-2011 CKK Człuchów. Designed by Maciej Wdowczyk
Strona zoptymalizowana dla rozdzielczości od 1024x768 pikseli. Zalecane przeglądarki: IE 7.0 lub wyższa, FF 3.0 lub wyższa.
Analiza oglądalniści: odwiedzin